Ferma Ime

Supë me Kungull dhe Patate të Ëmbla

Përbërësit 500 gr kungull të verdhë 2-3 kokrra patate të ëmbla 1 kokër qepë mesatare 2-3 gota lëng pule ose lëng perimesh Vaj ulliri Kripë Përgatitja  Si fillim ngrohni furrën në temperaturën 200 gradë. Më pas, kungullit hiqjani farat dhe vendosini në furrë nga ana e lëkurës mbi një letër kuzhine. Pastroni me ujë të […]

Vezë të pjekura me patate

Përbërësit: 6 vezë • 2 patate të mesme • dy tufa me majdanoz të freskët • një lugë çaji me pluhur shafran të Indisë • pak kripë dhe piper të zi Përgatitja Qëroni patatet dhe prijini ato në kuba, lërini të vlojnë në ujë për disa minuta derisa të zbuten dhe më pas kullojini. Rrihni […]

Gliko kungulli

Përbërësit 2 kg kungull (copëza) 2 kg sheqer 200 gr arra 500 ml ujë Përgatitja 1 Pasi kungullin e keni pastruar dhe e keni prerë në copa, lërini paraprakisht në ujë me gëlqere në mënyrë që të forcohen. 2 Nxirrini nga gëlqerja, shpëlajini disa herë, kullojini mirë dhe lërini mënjanë. 3 Përgatisni shurupin për të cilin zieni 2 kg sheqer […]

Gliko domateje

Përbërësit: 2 kg domate të vogla (jo pomodorini) 2 kg sheqer 2  bustina vanilje 2 lugë me lëng limoni 4 filxhan caji me ujë 3 fara karafili Bajame po aq sa numri i kokrrave të domateve Ujë gëlqereje Përgatitja: Zgjedhim domatet të vogla, të pjekura, por të jenë të forta. Vendosim ujin të nxehet në një […]

Akullore me fruta

Përbërësit 1 pjeshkë 2 Kivi 3/ 4 gota luleshtrydhe ½ gotё boronicë 1,5 gota rrush 1 lëng limoni  Pergatitja: 1.Tё gjithё pёrbёrёsit preni nё copa tё vogla, pёrzierjёn e fituar e pёrzieni me lёngun e limonit. 2.E gjithё pёrzierjёn e derdhni nё njё kallёp pёr ngrierje, duke ia vendosur nga njё shkop. 3.Akulloret i vёni nё frigorifer pёr ngrierj

Qofte me kungulleshka

Përbërësit: 400-500 gr kungulleshka të freskëta 2-3 kokrra vezë 1 lugë gjelle gjalpë i freskët 3-4 lugë gjelle miell për qoftet 4-5 lugë gjelle miell për lyerjen e qofteve 4-5 lugë gjelle djathë i thërrmuar Nenexhik Majdanoz Piper Kripë Përgatitja Si fillim, kungulleshkat t’i pastroni me ujë të rrjedhshëm e më pas t’i grini imët […]

Byrek i ëmbël me kungull të verdhë

Përbërësit: 1 pako peta 1 kungull i ëmbël 150 gr gjalpë 100 gr sheqer 1 lgj miell 1 gotë qumësht 4 kokrra vezë 6 gjethe borziloku Për petët Qumësht Yndyrë Vezë Përgatitja: 1. Vendosim në një tas të vogël 1 vezë, 100 ml yndyrë dhe 100 ml qumësht për spërkatjen e petëve. 2. Presim kungullin, […]

Gjellë verore, receta e kombinimeve të perimeve të stinës

Përgatitja e Bamjeve Jahni në Shtëpi   Përbërësit  (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona. Kjo është një gjellë verore, e cila zakonisht përgatitet pa mish. Por nëse preferoni ta përgatisni me mish atëherë tek përbërësit duhet të shtoni edhe 4-5 thela mish) 1.5 kg bamje 2 filxhanë kafeje me vaj ulliri 2 kokrra qepë […]

Supë kremoze me kërpudha Porcini

Përbërësit: 400g kërpudha Porcini 1 qepe 1 thelb hudher gjethe sherbele 3 luge miell 1 liter leng zarzavatesh 4 luge gjelle pana ose qumësht 1 luge gjelle gjalpe djathe dhie i freske kripe, piper 4-5 kokrra arra te qeruara vere e bardhe 1/5 gote Përgatitja: 1Pastrojme kerpudhat dhe i ndajme ne feta. 2Ne nje tigan […]

Tortë me boronica, freskia e verës. Provojeni dhe do mrekulloheni

Përbërësit 200 gr biskota 100 gr gjalpë 1 filxhan kafeje arra të shtypura 1 filxhan kafeje susam Për kremin: 2 gota boronicë të ngrira 1 filxhan kafeje lëng frutash 250 ml ajkë e ëmbël 100 gr Krem djathi 3 lugë sheqer pluhur Përgatitja Fillimisht shtypim biskotat, shtojmë gjalpin e shkrirë, arrat e shtypura, susamin, masën […]

Open chat
1
Scan the code
Përshëndetje! Si mund t\'ju ndihmojmë?