Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ferma796/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
Supë kremoze me kërpudha Porcini - Ferma Ime

Ferma Ime

Supë kremoze me kërpudha Porcini

Përbërësit:

400g kërpudha Porcini

1 qepe

1 thelb hudher

gjethe sherbele

3 luge miell

1 liter leng zarzavatesh

4 luge gjelle pana ose qumësht

1 luge gjelle gjalpe

djathe dhie i freske

kripe, piper

4-5 kokrra arra te qeruara

vere e bardhe 1/5 gote

Përgatitja:

1Pastrojme kerpudhat dhe i ndajme ne feta.

2Ne nje tigan hedhim gjalpin dhe skuqim Scalognen me hudhrat e grira bashke me 3-4 gjethe sherbele. Shtojme miellin me pas dhe duke e perzier gjate gjithe kohes e leme te skuqet sa te marre pak ngjyre. Tani e shuajme me veren.

3Shtojme lengun e zarzavateve dhe kerpudhat duke lene disa menjane per skuqet për 1-2 minuta duke e përzier me lugë druri. Shtojmë konjakun dhe e lëmë të avullojë.

4Shtojmë kërpudhat, i spërkasim me kripë dhe i lëmë në zjarr për 5 minuta, të mbuluara me kapak.

5Majdanozin, të larë dhe të grirë imët, e hedhim te tigani sipër kërpudhave dhe fikim zjarrin.

6Kullojmë makaronat, lëmë pak ujë nga zierja e tyre dhe i hedhim në tigan te salca. Shtojmë këtu arrat, pak nga uji i makaronave të ziera, pak gjethe majdanozi dhe i shërbejmë menjëherë duke i spërkatur me djathë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Open chat
1
Scan the code
Përshëndetje! Si mund t\'ju ndihmojmë?