Vezë thëllëze (1 kokërr)

30.00 L

S’ka stok

Përshkrim

Vitaminat: 300 IE Vitamina A, 0,1 mg Vitamina B1, 0,8 mg Vitamina B2.

Mineralet: 3,2 mg Hekur. 0,5 mg Kalcium. 2,2 mg Fosfor dhe enzyme vitale.

Vezët duhet të pihen të freskëta në mëngjes dhe në stomak te zbrazët që të kanë më shumë vlera ushqyese dhe shërues, kurse mund të përdorën edhe te fërguara dhe të ziera. Që konsumimi i vezëve të jetë më i lehtë ekziston mundësia që të përzihen sipas dëshirës me mjaltë, lëngje të ndryshme, qumësht, kakao etj,. Përdorimi i vezëve ( terapia ) sipas moshës: Për të rriturit, vezët duhet të pihen të freskëta. Tri ditët e para duhet të pihen nga 3 vezë në ditë, dhe pastaj numri i vezëve rritet në 5. Fëmijët deri në moshën 3 vjeçare — përnjëherë 2 vezë në ditë. Fëmijët nga mosha 3 deri në 5 vjeçare – përnjëherë 3 vezë në ditë. Fëmijët nga mosha 5 deri në moshën 10 vjeçare – 4 vezë në ditë. Fëmijët mbi moshën 10 vjeçare i përmbahen terapisë për të rritur. Fëmijët mund t’i konsumojnë vezët të fërguara apo të ziera nëse nuk munden t’i konsumojnë të gjalla.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Vezë thëllëze (1 kokërr)”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *