Spec jeshil për mbushje (500 gr)

80.00 L

Përshkrim

Speci i kuq, i verdhë dhe ai jeshil janë burimet më të mira të vitaminës C. Sidomos nëse ata janë të pagatuar ndihmojnë në trajtimin e shumë sëmundjeve dhe problemeve. Përbërësit e tij në organizmin tonë veprojë si antidepresive, antiseptike dhe afrodiziakë të fuqishëm.

Lista e sëmundjeve që shëron speci është e gjatë. Kjo perime ndihmon në largimin dhe shërimin e alergjisë, anemisë, astmës, arterosklerozës, hipertensionit, diabetit, impotences, rënies së flokëve, reumatizmës, hemorroideve etj.

Speci nuk ka shumë kalori prandaj është një perime e shkëlqyer nëse doni të dobësoheni. Ai është i pasur me me minerale, vitamina, dhe sustanca të tjera të dobishme. Ai ka shumë herë vitaminë C se sa limoni dhe portokalli dhe rekomandohet shumë për forcimin e imunitetit dhe për të luftuar gripin.

Tek specat gjendet dhe një sasi te konsiderueshme e vitaminës B1 dhe B2. Përmban edhe vitamine E, së ciles i atribuohen vecoritl antikancerogjene, vitamina A, ndërsa nga mineralet gjenden kalium, fosfor dhe hekur. Sasia e ujit që përmban është rreth 80 per qind, ndërsa sasia e vajrave eterike në fara varet nga sasia e pranise se alkaloidit kapsaicin.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Spec jeshil për mbushje (500 gr)”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *