Ferma Ime

Mushmolla, fruti i vogel me vlera te medha

Njohësit e mjekësisë popullore thonë se mushmolla përmirëson shikimin, forcon mëlçinë dhe veshkat, përmirëson pasqyrën e gjakut si dhe largon dhimbjet nga shpina dhe gjunjët. Gjithashtu ajo është e këshillueshme dhe kundër marramendjeve, diarresë, infeksioneve të gojës e madje edhe kundër impotencës. Mund të përdoret edhe kundër gjakderdhjes nga mishi i dhëmbëve. Po ashtu, nxit […]

Fasulet, dikur quheshin ushqimi i të varfërve, sot cilësohen si pasuri për shëndetin

Fasulet janë një një nga dhuratat më të mira të natyrës për njeriun. Ato kanë një profil të shëndetshëm ushqimor dhe përmbajnë shumë proteina. Nëse dikur përçmoheshin si ushqimi i të varfërve, sot lakmohen më shumë, falë vlerave të rëndësishme shëndetësore. Shumica e këtyre bishtajoreve të rëndësishme ofrojnë vlera të ngjashme. Fasulet e Zeza Këto […]

Këshilla për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak

Një nga mënyrat më të domosdoshme për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak është përzgjedhja e një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Ky i fundit është i dobishëm për të parandaluar progresin e diabetit të tipit dy dhe efektet anësore të ushqimeve të përpunuara dhe të ëmbla. Ushqimet e Përpunuara Shumica prej këtyre […]

Hurma, motorri i fuqise se organizmit tone

Emri botanik i hurmave është Diospyros që përkthehet “Fruti i Perëndive” dhe ky emërtim i shkon shumë për shtat. Ky frut është kombinimi perfekt një fruti të plotë dhe me shumë lëng. Është i ëmbël, por jo trullosës që do të thotë se qiellzës suaj do t’i pëlqejë shija intriguese e hurmës. Të ngrira, të […]

Cfare duhet dhe cfare s’duhet te haje nje diabetik

Drithërat Zgjedhjet më të mira Drithërat e plotë si orizi kaf dhe tërshëra Patatja e ëmbël e pjekur Ushqime të bëra me drithëra të plota dhe me pak ose më mirë aspak sheqer të shtuar Zgjedhjet më të këqija Drithërat e përpunuara si orizi i bardhë apo mielli i bardhë Drithërat jo të plotë dhe […]

Kungulli, sekreti i rënies në peshë dhe i rritjes së imunitetit

Kungulli është ushqimi më i pasur me vlera ushqyese dhe mund të shijohet në mënyra të ndryshme. Brumi i tij, farat dhe vaji janë të gjitha të mira për shëndetin. Dy ekspertë të ushqyerjes kanë zbuluar disa nga arsyet përse duhet ta konsumojmë kungullin sa më shumë: Rënie në peshë Kungulli përmban shumë pak kalori […]

Bamja, zarzavatja që qëndron në majë të piramidës ushqimore

Bamja qëndron në majë të piramidës ushqimore si një super zarzavat. Duke e paragjykuar në shije, ne shpesh kemi neglizhuar vetitë ushqyese të saj. Të mirat e të ngrënit bamje: Ka pak kalori. Bamja përmban vetëm 30 kalori për 100 gram dhe sugjerohet për të gjithë ata që duan të bien në peshë. Nuk përmban […]

Manaferra, fruti i rinise dhe antitumori më i mirë

Çdo manaferrë ka në vetvete 80 – 100 kokrra të vogla të sistemuara në formë rrethore. Manaferrat kanë një shije të ëmbël dhe pak të thartë që i bën ato perfekte për t’u kombinuar me sallatat apo lëngjet e plota të frutave. Ato mund të konsumohen me fruta, salca apo edhe me produktet e mishit. […]

Borziloku, bima e gjelber plot me vlera. Ilaci per rritjen e imunitetit

Vlerat shëndetësore të borzilokut Kjo bimë ka shumë fitonutrientë, minerale, vitamina që janë të rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien e njeriut. Shumë prej elementëve kimikë që gjenden tek borziloku kanë vlera të mëdha kundër inflamacionit dhe baktereve. Borziloku i freskët ka vitaminë C dhe në 100 gramë të tij gjendet 86% e dozës së rekomanduar […]

Frutat, perimet dhe produktet e tjera që luftojnë aneminë

Ushqimet ndikojnë jo vetëm te hekuri që ju konsumoni, por edhe te sasia që përthithet nga organizmi juaj. Pasi trupi merr hekur nga ushqimet, minerali përdoret për prodhimin e hemoglobinës. Kjo është proteina që ndihmon oksigjenin të qarkullojë në organizëm. Sasia e rekomanduar e marrjes së hekurit është 7-18 mg në ditë dhe deri në […]

Open chat
1
Scan the code
Përshëndetje! Si mund t\'ju ndihmojmë?