Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ferma796/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
Bamja, zarzavatja që qëndron në majë të piramidës ushqimore - Ferma Ime

Ferma Ime

Bamja, zarzavatja që qëndron në majë të piramidës ushqimore

Bamja qëndron në majë të piramidës ushqimore si një super zarzavat. Duke e paragjykuar në shije, ne shpesh kemi neglizhuar vetitë ushqyese të saj.

Të mirat e të ngrënit bamje:

Ka pak kalori.

Bamja përmban vetëm 30 kalori për 100 gram dhe sugjerohet për të gjithë ata që duan të bien në peshë.

Nuk përmban yndyrna të ngopura apo kolesterol.

Bamja kështu kthehet në një perim ideal për personat që vuajnë nga kolesteroli.

Shërben si një balancues sheqeri.

Ndihmon për të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak, duke ngadalësuar përthithjen e saj nga stomaku, duke kontrolluar në këtë mënyrë dhe diabetin.

Përmban shumë fibra dietike.

Ky perim vepron si një laksativ natyral, duke ndihmuar në tretje.

Bamja gjithashtu ndihmin bakteret e shëndetshme që ndodhen në zorrë, si dhe ndihmon në ruajtjen e bilancit të pH në traktin tretës.

Është i pasur me vitaminë A dhe antioksidues të tjerë.

Duke qenë se bamja është e pasur me beta-karotenë, lutein dhe ksanthin, që së bashku me vitaminën A, ndihmojnë në përmirësimin e shikimit si dhe mbajnë lëkurën të freskët dhe të shëndetshme.

Përdorimi i bamjes ndihmon dhe në parandalimin e kataraktit, si dhe vlerësohet për parandalimit e njollave dhe akneve.

Si pasojë e sasisë së madhe të antioksidantëve dhe fibrave që përmbajnë bamjet, ato shpesh lidhen me parandalimin e radikaleve të lira.

Bamja është e pasur me vitamin C.

Duke qenë se vitamin C shërben dhe si një anti-inflamator, bamja është një zgjedhje e mirë për të ulur simptomat e azmës dhe për të parandaluar të ftohtin.

Përmban përqindje të larta të acidit folik.

100 gram bamje përmbajnë rreth 22% të sasisë ditore që i duhet trupit të njeriut.

Mbi të gjitha është tejet e këshillueshme në periudhën e para-fertilizimit dhe gjatë shtatëzanisë, pasi ndihmon në parandalimin e defekteve në lindje. Ushqimet me acid folik ndihmojnë gjithashtu edhe në pastrimin e mushkërive.

Eshtë e pasur me minerale.

Bamjet kanë nivele të larta të mineraleve që i duhen një organizmi për të qenë i shëndetshëm.

Përfshirë këtu hekurin, kalciumin, magnezin dhe manganezin.

Përmban dhe vitamin K.

Kjo vitamin që është shumë e nevojshme për shëndetin e kockave, si dhe luan një rol të rëndësishëm në kolaugimin e gjakut.

Si ta ruajmë

Sezoni i pikut të bamjes është stina e verës, megjithëse bamjet e ngrira i gjejmë gjatë të gjithë vitit në supermarkete.

Kur t’i zgjidhni bamjet, kërkoni ato që janë të plota dhe pa njolla.

Bamjet e freskëta mund t’i ruani tek pjesa ku mbani zarzavatet në frigorifer për t’iu zgjatur jetën sa më shumë.

Duhen ruajtur në vend të freskët, pasi temperaturat e larta dhe të ulëta ndikojnë në kalbjen dhe prishjen e tyre.

(Burimi: Agroweb)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Open chat
1
Scan the code
Përshëndetje! Si mund t\'ju ndihmojmë?