Radikio (500 gr)

280.00 L

Përshkrim

Rradhiqja e kuqe përmban shumë antioksidantë dhe konsiderohet një perime që jep shumë energji. Në 100 gramë rradhiqe të kuqe do të gjeni mbi 3500 njësi antioksidantësh. Forcon metabolizmin dhe sistemin imunitar Rradhiqja e kuqe ndihmon metabolizmin, duke garantuar kështu mirëqenie të plotë për gjithë organizmin. Perimja e kuqe forcon imunitetin, falë pranisë së vitaminës C, një antioksidant që promovon shërimin e plagëve dhe detoksifikimin. Kjo vitaminë e rëndësishme promovon një stomak të shëndetshëm dhe rrit prodhimin e kolagjenit. Lufton radikalet e lira Rradhiqja e kuqe është mjaft efikase në luftimin e radikaleve të lira që dëmtojnë qelizat e ADN-së, duke shkaktuar sëmundje të rrezikshme si ajo e zemrës, diabetit dhe kancerit. Ajo ka një kapacitet të lartë në përthithjen e radikaleve të rrezikshme dhe nxjerrjes së tyre jashtë trupit. Ndihmon në humbjen në peshë Rradhiqja e kuqe është e pasur me fibër ndaj është e këshillueshme nëse dëshironi të të humbni në peshë. Fibra ju bën të ndiheni të ngopur dhe të humbisni peshë në mënyrë graduale. E pasur me minerale dhe vitamina Rradhiqja e kuqe është e mbushur me minerale të rëndësishme si zinku, bakri dhe magnezi. Ajo është e pasur me vitaminë C, thiaminë, riboflavinë, niacinë, vitaminë B-6, A dhe E. Ia vlen të përmendet se organizmat tanë janë në gjendje të përthithin vitaminat dhe mineralet më mirë kur ato përftohen nga perimet, siç është rradhiqja e kuqe se sa nga suplementët farmaceutikë. Rregullon sheqerin në gjak Rradhiqja e kuqe ndihmon në mbajtjen nën kontroll të nivelit të sheqerit në gjak, duke minimizuar kështu rreziqet e sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo ndodh falë prezencës së inulinës, një substancë që rregullon sheqerin në gjak. Ndihmon tëmthin Rradhiqja e kuqe ndihmon sistemin tretës në sekretimin e lëngjeve të nevojshme që ndihmojnë uljen e kolesterolit por edhe shpërbërjen e yndyrnave dhe aminoacideve. Rregullon tensionin e gjakut Fitoushqyesit si likopeni, acidi elagjik dhe kuercitina janë përgjegjëse për ngjyrën karakteristike të rradhiqes së kuqe. Këto elementë janë gjithashtu të dobishëm në uljen e tensionit të gjakut. Rradhiqja e kuqe zakonisht konsumohet pasi e keni kavërdisur në vaj ulliri ose përfshirë në ushqime si oriz me perime. Ajo shërbehet edhe në makarona, apo për mbushjen e gatimit të shpendëve.

Informacion shtesë

Peshë 0.5 g/kg

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Radikio (500 gr)”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *