Ferma Ime

Shafrani, ereza me e shtrenjte ne bote me vlerat me te rralla

Një erëz e rrallë dhe e çmuar, që vjen nga pistili i lules së bulbës të quajtur Crocus Sativus i familjes Iridacées. 6 petalet e saj kanë ngjyrë vjollce. Në stinen e vjeshtës, çdo vit kjo bimë lulzon duke nxjerrë 3 stigmate me ngjyrë të kuqe të ndezur. Janë pikërisht këto 3 stigmate ( që përbëjne 1 […]

Shega, fruti i mrekullive. Ja faktet që nuk dinit!

Shega është një ndër frutat më të rrallë në tokë për nga vlerat që ka për shëndetin. Ajo është fryti “shërues” i pasur me antioksidantë, gjithmonë  vlerësuar si simbol i shëndetit. Shumë studime kanë vërtetuar që bëhet fjalë për një nga frutat më shëruese në botë për shkak të ndikimit të dobishëm në sistemin kardiovaskular, nervor […]

Si të humbim peshë më thjeshtë

Rënia në peshë është një proces që nuk ka të bëjë vetëm me aktivitetin fizik. Ajo ka të bëjë edhe me konsumin e më pak kalorive. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se për të rënë në dorë duhet të hiqni dorë nga ushqimet që ju pëlqejnë. Sekreti I Rënies Në Peshë Që Duhet Të […]

Kungulli dhe sekretet e tij per perdorimin ne kozmetike

Ja disa mënyra të jashtëzakonshme për të përdorur purenë e kungullit si produkt bukurie: Si pastrues i trupit Nganjëherë është ide e mirë të pastroni lëkurën me produkte natyrale që të shkëlqejë më shumë. Pureja e kungullit ndihmon edhe për zbardhjen e pjesëve të errëta të lëkurës, si tek pjesa poshtë krahëve, gjunjët dhe kyçet […]

Ja si mund te ruhen domatet ne ngrirje pa humbur vlerat

Stina e domateve të shijshme e me vlera mund të zgjasë për 365 ditë, nëse ju i ngrini ato. Kjo mënyrë ruajtjeje afatgjatë ju siguron që domaten e përzgjedhur ta gatuani çdo ditë dhe të merrni prej saj më të mirën e mundshme. Natyrshëm mund të lindë pyetja përse duhen ngrirë domatet kur shumë prej […]

Domatet e thara, jo vetëm shije në gatime. Plot me vlera ushqimore

Tharja është një proces që nxjerr në pah ëmbëlsinë natyrale të domateve. Domatet e thara në diell i japin aromë dhe shije të shumëfishtë shumë gatimeve. Ato mund t’i gjeni të gatshme, ose mund t’i përgatisni vetë në shtëpi. Mund t’i thani në ballkon nën rrezet e diellit duke i mbajtur të mbuluara me napë […]

Ja si mund t’i zhvillojmë më shumë fizikisht fëmijët tanë

Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ushqyerja etj. Më poshtë do të gjeni disa nga ushqimet më të mira që ndihmojnë në zhvillimin dhe forcimin e kockave: Produktet e qumështit – Djathi, kosi, qumështi janë disa nga produktet me bazë djathore që […]

10 ushqimet që ju shpëtojnë nga dhimbjet e kockave, kryeson ‘Kosi’

Osteoporoza është një sëmundje kockash. Kockat dobësohen dhe humbin fuqinë e tyre, prandaj dhe kanë tendencë të thyhen. Sekreti për të patur kocka sa më të forta dhe rezistente qëndron në produktet që ne konsumojme në jetën tonë të përditshmë. Këto janë produktet të cilat duhet ti konsumojmë: Qumështi: Ekziston një arsye pse qumështi është burimi […]

Vuani nga veshkat dhe dhimbja e kokës, ilaçi që ju shpëton prej tyre u gjend

Që në lashtësi farat e pjeprit janë përdorur si një nga kurat më të mira për shëndetin e veshkave dhe trajtimin e sëmundjeve të tyre. Vitamina E tek farat e pjeprit mbron veshkat nga radikalet e lira. Këto fara rekomandohen të aplikohen për të mbrojtur shëndetin e veshkave ndaj dhe në mjekësinë popullore kanë një […]

Glikopeni ndalon plakjen dhe parandalon kancerin, gjendet me shumicë te domatja

Domatja është një nga perimet më të njohura për vlerat e saj kuruese. Për vlerat e saj ushqyese, domatja ka gjetur përdorim të gjerë. Ajo është e pasur me Vitamina C dhe A. Gjithashtu, domatja përmban kripëra minerale, acide organike etj. Ndër kripërat, vend të rëndësishëm zënë potasi, fosfori, kaliumi, hekuri, magnezi raporti i të […]

Open chat
1
Scan the code
Përshëndetje! Si mund t\'ju ndihmojmë?