Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ferma796/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
10 ushqimet që ju shpëtojnë nga dhimbjet e kockave, kryeson 'Kosi' - Ferma Ime

Ferma Ime

10 ushqimet që ju shpëtojnë nga dhimbjet e kockave, kryeson ‘Kosi’

Osteoporoza është një sëmundje kockash. Kockat dobësohen dhe humbin fuqinë e tyre, prandaj dhe kanë tendencë të thyhen.

Sekreti për të patur kocka sa më të forta dhe rezistente qëndron në produktet që ne konsumojme në jetën tonë të përditshmë.

Këto janë produktet të cilat duhet ti konsumojmë:

Qumështi: Ekziston një arsye pse qumështi është burimi numër një i kalciumit për fëmijët. Qumështi pa yndyrë do t’ju kushtojë 90 kalori, por do t’ju japë 30% të dozës suaj ditore të kalciumit. Zgjidhni një markë të fortifikuar me vitaminë D për të marrë të mirat dyfish.

Kosi: Shumica e njerëzve e marrin vitaminën D përmes ekspozimit në rrezet e diellit, por disa ushqime, si kosi, janë të fortifikuara me vitaminë D. Një filxhan kos mund të jetë një mënyrë e mirë për të marrë sasinë e kalciumit të nevojshëm. Fermat prodhojnë kos pa yndyrë që përmban 30% kalcium dhe 20% vitaminë D.

Djathi: Vetëm sepse djathi është i mbushur me kalcium nuk do të thotë që ju duhet të hani atë në mënyrë të tepruar. Vetëm disa kubikë të vegjël djathi përmbajnë më shumë se 30% të vlerës së tuaj të përditshme e kalciumit, kështu që duhet ta përdorim në mënyrë të moderuar. Shumica e djathrave përmbajnë një sasi të vogël të vitaminës D.

Sardelet: Këto peshq të vegjël, që shpesh gjenden në kanaçe, kanë nivele çuditërisht të larta të të dy këtyre lëndëve ushqyese, vitaminës D dhe kalciumit. Edhe pse ata mund të duken paksa të çuditshëm, ata kanë një shije të shijshme dhe për më tepër vlera përsa i përket shëndetit të kockave.

LEXO EDHE:  UFO në Malin e Tomorrit? Befason shkrimtari: Ç’ndodhi në Kanionin e Pirogoshit dhe informacioni që kishte SHISH

Salmoni: Salmoni është i njohur përmbajtjen e acidit yndyror omega-3 që është i shëndetshëm për zemrën, por një pjesë e këtij acidi yndyror që ndodhet tek salmoni përmban më shumë se 100% të vitaminës suaj D. Pra konsumoni sa më shumë salmon për zemrën dhe kockat tuaja.

Vezët: Edhe pse vezët përmbajnë vetëm 6% vitaminë D të dietës suaj të përditshme, ata janë një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të marrë këtë lëndë. Vitamina D ndodhet me shumicë kryesisht tek vezët me lëvozhgë ngjyrë të verdhë.

Lëngu i portokallit: Një gotë të freskët me portokall të shtrydhur nuk ka kalcium apo vitaminë D, por është e fortifikuar shpesh për të përmbajtur këto lëndë ushqyesve. Gjithashtu, studimet kanë treguar se acidi Askorbik që ndodhet tek lëngu portokallit mund të ndihmojë me thithjen e kalciumit, kështu që ka shumë gjasa për të marrë të mirat e kësaj pije të fortifikuar.

Spinaqi: Spinaqi do të jetë mënyra juaj e re e preferuar për të marrë sasitë e duhura të kalciumit. Një filxhan spinaq i gatuar përmban pothuajse 25% të kalciumit të dietës suaj të përditshme, plus fibra, hekur dhe vitaminë A.

Drithëra: Disa drithëra si arrat, bajamet, gruri etj, përmbajë deri në 25% të vitaminës tuaj të përditshme D. Kur ju nuk keni kohë për të gatuar salmon ose të marrë rreze dielli, drithërat mund të jenë një mënyrë e shijshme për të marrë vitaminë D.

Peshku ton: Toni, një tjetër peshk yndyror, është një burim i mirë i vitaminës D. Një racion me peshk ton përmban rreth 39% të dozës suaj ditore të vitaminës D.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Open chat
1
Scan the code
Përshëndetje! Si mund t\'ju ndihmojmë?