Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ferma796/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
Këshilla se si mund t’i gatuani shpejt dhe mirë kërpudhat - Ferma Ime

Ferma Ime

Këshilla se si mund t’i gatuani shpejt dhe mirë kërpudhat

Gatimi me nxehtësi të lartë është mënyra më e mirë për të nxjerrë te kërpudhat cilësi të mishit. Por ato nuk janë mënyra më e mirë për të ruajtur përmbajtjen e tyre antioksiduese. Një studim i vitit 2016 zbuloi se gatimi në mikrovalë dhe tiganisja janë mënyrat më të mira për të gatuar kërpudha pa humbur fuqitë e tyre antioksiduese.

Bëni një Sanduiç

Ju mund t’i përdorni ato në vend të mishit në sanduiç.

Shtoni disa shije të shijshme

Shtojini ato të copëtuara, në gatime si makarona dhe supa. Ose gatuajini ato në vaj ulliri për 10 minuta, pastaj përzieji me vezë për mëngjes. Pica me kërpudha

Le të shërbejë një portbella si kore e picës. Lani kërpudhat dhe hiqni gungat e tyre. Vendosini kërpudha me kokë poshtë, hapni salcën dhe mbuloni me mozzarellë të grirë dhe përbërës të tjerë si ullinj dhe domate qershi. Piqeni 5 minuta më shumë, ose derisa djathi fillon të shkrihet.

Thjesht të thata

Kaloni kërpudhat e thata në gjalpë, vaj ulliri, dhe mish pule derisa të jenë zbutur. Mund ti shtoni hudhra dhe qepë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Open chat
1
Scan the code
Përshëndetje! Si mund t\'ju ndihmojmë?