Ferma Ime

Shafrani, ereza me e shtrenjte ne bote me vlerat me te rralla

Një erëz e rrallë dhe e çmuar, që vjen nga pistili i lules së bulbës të quajtur Crocus Sativus i familjes Iridacées. 6 petalet e saj kanë ngjyrë vjollce. Në stinen e vjeshtës, çdo vit kjo bimë lulzon duke nxjerrë 3 stigmate me ngjyrë të kuqe të ndezur. Janë pikërisht këto 3 stigmate ( që përbëjne 1 […]

Mushmolla, fruti i vogel me vlera te medha

Njohësit e mjekësisë popullore thonë se mushmolla përmirëson shikimin, forcon mëlçinë dhe veshkat, përmirëson pasqyrën e gjakut si dhe largon dhimbjet nga shpina dhe gjunjët. Gjithashtu ajo është e këshillueshme dhe kundër marramendjeve, diarresë, infeksioneve të gojës e madje edhe kundër impotencës. Mund të përdoret edhe kundër gjakderdhjes nga mishi i dhëmbëve. Po ashtu, nxit […]

Fasulet, dikur quheshin ushqimi i të varfërve, sot cilësohen si pasuri për shëndetin

Fasulet janë një një nga dhuratat më të mira të natyrës për njeriun. Ato kanë një profil të shëndetshëm ushqimor dhe përmbajnë shumë proteina. Nëse dikur përçmoheshin si ushqimi i të varfërve, sot lakmohen më shumë, falë vlerave të rëndësishme shëndetësore. Shumica e këtyre bishtajoreve të rëndësishme ofrojnë vlera të ngjashme. Fasulet e Zeza Këto […]

Këshilla për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak

Një nga mënyrat më të domosdoshme për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak është përzgjedhja e një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Ky i fundit është i dobishëm për të parandaluar progresin e diabetit të tipit dy dhe efektet anësore të ushqimeve të përpunuara dhe të ëmbla. Ushqimet e Përpunuara Shumica prej këtyre […]

Supë me Kungull dhe Patate të Ëmbla

Përbërësit 500 gr kungull të verdhë 2-3 kokrra patate të ëmbla 1 kokër qepë mesatare 2-3 gota lëng pule ose lëng perimesh Vaj ulliri Kripë Përgatitja  Si fillim ngrohni furrën në temperaturën 200 gradë. Më pas, kungullit hiqjani farat dhe vendosini në furrë nga ana e lëkurës mbi një letër kuzhine. Pastroni me ujë të […]

Vezë të pjekura me patate

Përbërësit: 6 vezë • 2 patate të mesme • dy tufa me majdanoz të freskët • një lugë çaji me pluhur shafran të Indisë • pak kripë dhe piper të zi Përgatitja Qëroni patatet dhe prijini ato në kuba, lërini të vlojnë në ujë për disa minuta derisa të zbuten dhe më pas kullojini. Rrihni […]

Hurma, motorri i fuqise se organizmit tone

Emri botanik i hurmave është Diospyros që përkthehet “Fruti i Perëndive” dhe ky emërtim i shkon shumë për shtat. Ky frut është kombinimi perfekt një fruti të plotë dhe me shumë lëng. Është i ëmbël, por jo trullosës që do të thotë se qiellzës suaj do t’i pëlqejë shija intriguese e hurmës. Të ngrira, të […]

Shega, fruti i mrekullive. Ja faktet që nuk dinit!

Shega është një ndër frutat më të rrallë në tokë për nga vlerat që ka për shëndetin. Ajo është fryti “shërues” i pasur me antioksidantë, gjithmonë  vlerësuar si simbol i shëndetit. Shumë studime kanë vërtetuar që bëhet fjalë për një nga frutat më shëruese në botë për shkak të ndikimit të dobishëm në sistemin kardiovaskular, nervor […]

Si të humbim peshë më thjeshtë

Rënia në peshë është një proces që nuk ka të bëjë vetëm me aktivitetin fizik. Ajo ka të bëjë edhe me konsumin e më pak kalorive. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se për të rënë në dorë duhet të hiqni dorë nga ushqimet që ju pëlqejnë. Sekreti I Rënies Në Peshë Që Duhet Të […]

Kungulli dhe sekretet e tij per perdorimin ne kozmetike

Ja disa mënyra të jashtëzakonshme për të përdorur purenë e kungullit si produkt bukurie: Si pastrues i trupit Nganjëherë është ide e mirë të pastroni lëkurën me produkte natyrale që të shkëlqejë më shumë. Pureja e kungullit ndihmon edhe për zbardhjen e pjesëve të errëta të lëkurës, si tek pjesa poshtë krahëve, gjunjët dhe kyçet […]

Open chat
1
Scan the code
Përshëndetje! Si mund t\'ju ndihmojmë?